Pri kúpe kávy s nálepkou „fair trade“ či „direct trade“ odchádzame z obchodu s dobrým pocitom, že sme nakupovali uvedomelo. Vieme však, v čom spočíva jej rozdiel v porovnaní s bežnou kávou, a prečo by sme sa mali rozhodnúť práve pre kávu s ,,nálepkou?“
„FAIR TRADE“ VS. „DIRECT TRADE“
Organizácie „fair trade“ a „direct trade“ vznikli ako odpoveď na problémy voľného trhu s kávou. Káva prechádza veľkoskladmi importérov a exportérov, a tak môže dôjsť k zníženiu kvality a čerstvosti ako aj k výraznému poklesu mzdy, ktorá je vyplácaná dodávateľom, a teda pestovateľom. Farmári sú často nútení predávať svoju úrodu za podhodnotenú finančnú odmenu, ktorá nepostačí ani na zabezpečenie základných životných potrieb ich rodín, nie to ešte na chod ich fariem.
„FAIRTRADE“, organizácia zastupujúca pozíciu producentov. Vyplácajú sa ceny, ktoré nie sú viazané cenami na svetovom trhu a možnosť predfinancovania priemerných výnosov pestovaných plodín sú pevnou súčasťou ich štandardov.
,,FAIRTRADE“ rozšíril svoju definíciu v roku 2001, a to na spravodlivý obchod založený na dialógu, transparentnosti a rešpekte medzi obchodnými partnermi. Vyžaduje si väčšiu spravodlivosť prostredníctvom lepších podmienok a zabezpečenia sociálnych práv najmä pre sociálne znevýhodnených výrobcov a pracovníkov. Spravodlivý obchod sa tak stáva prínosom k trvalo udržateľnému rozvoju.
Pre mnohých drobných výrobcov sú náklady na značku spravodlivého obchodu príliš vysoké a zlyhávajú kvôli byrokratickým prekážkam a vysokými poplatkami do organizácie.
„DIRECT TRADE“ znamená nákup kávy priamo od farmárov. Káva neputuje do veľkoskladov, ale rovno do rúk pražiara. To zabezpečuje, že zisk výrobcu tvorí čo najvyššie percento zo sumy, ktorá sa za kávu zaplatí, a zároveň zákazník dostáva kávu vysokej kvality.
Niektorí takýto vzťah medzi farmárom a pražiarom nazývajú aj „relationship coffee“. Koncept káv Beans’ Friends sú krásnym príkladom úspešného fungovania spolupráce medzi pražiarom a farmárom.
„RELATIONSHIP COFFEE“ – aj v našej pražiarni nám záleží na vzťahoch
„Direct trade“ je vzťah, ktorého výsadou je stabilita a úprimnosť. Pri tomto spôsobe obchodovania totiž nehľadíme na kávovníkové zrno ako na komoditu, ale ako na jedinečný produkt priateľstva a poctivej práce.
Už v začiatkoch nášho fungovania sme sa rozhodli pracovať formou „direct trade“. Chceli sme zákazníkom zaručiť kvalitu a čerstvosť kávy na ich stole každý deň, a to je najlepšie uskutočniteľné, ak poznáme farmu a farmára, od ktorého kávovníkové zrno odoberáme.
Spoznali sme sa s farmármi z celého sveta a náš príbeh sa prepojil s tým ich. Inšpiratívne životy farmárov i farmárok, ich rodín či zamestnancov a celej farmy je len zlomkom informácii, ktoré nás každý deň utvrdzujú v tom, že cesta, ktorou sme sa vydali, a teda DIRECT TRADE je správna.
„Zistil som, že priamy kontakt s farmármi nie je o biznise. Direct Trade je najmä o úprimnom priateľstve a čestnom jednaní, kde viac ako zmluva platí slovo.“ Uzavrel dôvody spolupráce priamo s farmármi, zakladateľ rodinnej pražiarne Coffee VERONIA, Oldřich Holiš
Kedykoľvek sa nám naskytne príležitosť, navštevujeme našich farmárov na ich plantážach, dozvedáme sa o ich živote, fungovaní a výzvach, ktorým čelia. Ochutnávame ich kávu, ktorú prinášame pre našich zákazníkov. Vďaka všetkým potrebným informáciám pražíme každú odrodu s osobitným prístupom. Tento prístup robí z daných káv limitované edície s maximálnym chuťovým pôžitkom.
Poznajte aj vy príbeh svojej kávy
Celý príbeh Bean’s Friends začína na kávovníkových plantážach. Farmár Luiz, farmárka Eloir i ostatní naši farmári pestujú kávovníky, starostlivo zberajú úrodu a spracovávajú ju tradičnými i menej tradičnými spôsobmi.
Zelené zrná putujú priamo k nám do pražiarne. Pražíme a ochutnávame tak, aby sme zo zŕn dostali čo najzaujímavejší chuťový profil. Keď sme s výsledkom spokojní, zrná starostlivo balíme a dodávame čerstvé až do vašej kancelárie, kuchyne či prevádzky.
Na konci príbehu každého zrnka ste vy. Zákazníci, konzumenti, jednoducho ľudia, ktorým záleží nielen na chutnej šálke kávy, ale i na tom, čo sa skrýva za ňou. Všetko čo sa deje pred tým, ako vám šálka obľúbenej kávy ,,pristane“ na stole nie je doplnkovou hodnotou ale neoddeliteľnou súčasťou každej kvalitnej kávy.
To, ako si kávu pripravíte, kde a s kým ju pijete, to, čo sa vám s jej chuťou spája, je plnohodnotnou súčasťou kávovej kultúry. Vďaka kávam Beans’ Friends sa môžete s farmármi spojiť aj vy.
Navštívte náš e-shop a spoznajte jedinečnú chuť kávy od našich farmárov.
Fotografie: Coffee VERONIA