Cascara slovom neznáma, chuťou vyhľadávana

Cascara slovom neznáma, chuťou vyhľadávana

Cascara, ako vedľajší produkt kávovníka začína byť oficiálne dostupná aj v blízkosti našich hraníc, ba dokonca aj na našom území. Pozrime sa bližšie na čerešňovú šupku, ktorá má potenciál byť oveľa viac ako len kompost. CASCARA bola u nás donedávna neznámym slovom, dnes je vyhľadávaným produktom v kaviarňach i pražiarňach. Ak milujete kávu, ale radi si spríjemníte deň aj voňavým čajom, cascara priamo od našich farmárov je pre vás, to čo určite musíte mať. 

Cascara je už veľmi dlho na trhu s možnosťou viacerých príprav či spracovania.V dôsledku problémov s bezpečnosťou danej potraviny nebolo možné cascaru bezpečne dovážať a využívať jej sladký potenciál naplno. Dnes je však všetko inak a naša rodinná pražiareň kávy Coffee VERONIA spojila rodinné farmy v Brazílii, ktoré vnímajú cascaru viac ako len vedľajší produkt kávovníka. 

ČO JE CASCARA?

Cascara je vedľajším produktom kávovníkov. Vyrába sa z vysušenej šupky kávovníkovej čerešne. Má bohatú, ovocnú chuť, ktorá je ideálna na prípravu horúceho, ovocného nápoja, ale i osviežujúcej limonády či iného nealkoholického nápoja. 

NIE JE CASCARA AKO CASCARA

Už priamo na farmách musia pestovatelia kávy vopred vedieť načo bude cascara použitá. Farmári musia s cascarou zaobchádzať veľmi odlišne. Ak je použitá iba ako kompost jej ďalšie spracovanie nie je potrebné, avšak v prípade jej ďalšieho využitia v potravinárstve, napríklad na čaj či iný nápoj je zaobchádzanie s ňou viac ako kľúčové. Po odstránení dužiny sa musí šupka čerešne umyť alebo ošetriť parou, aby sa zabili všetky baktérie, ktoré by mohli byť prítomné. Ďalším krokom je starostlivé sušenie a bezpečné uskladnenie či balenie. 

CASCARA AKO ČAJ, PRIPRAVTE SI HO S NAMI

Samotný názov cascara je odvodený zo španielskeho slova pre šupku. V regiónoch, kde sa vyrába káva, existuje určitá tradícia používania čerešňovej šupky ako čaju. Pre farmárov je zvyčajne príliš drahé piť kávu namiesto toho, aby ju predávali. Na druhej strane sú vedľajšie produkty lacným zdrojom kofeínu

Rovnako ako bežná káva, aj cascara môže mať inú chuť v závislosti od odrody, pôdy a pozberového spracovania. Typické tóny sú však čerešňa, ibištek a náznaky tabaku a sušeného ovocia. Obsah kofeínu na 100ml nápoja je približne 10mg, čo je päť až šesť krát menej ako v šálke vášho obľúbeného espressa. 

Príprava cascary sa však môže líšiť najmä z dôvodu rôznych odrôd či typov spracovania. Dobrým pravidlom je použiť asi 4 gramy cascary na šálku. V tej od našich farmárov však sladkosť cítiť od prvého nádychu a tak chuť sladkej čerešne cítite už pri použití 2g na 100ml nápoja. Stačí zaliať vodou s teplotou 90°C  a nechať lúhovať cca 3 minúty. Výsledok? Miestnosť plná sviežej arómy čerešne, lesného ovocia a samozrejme úsmev na vašej tvári. Cascara je výborná aj ako ľadový čaj, avšak je potrebné zvýšiť silu nápojapridaním 2 až 3g navyše. Zriedenie s ľadom tak váš ľadový čaj neohrozí na intenzite a chuti. 

Už presne viete ako si ju pripravíte vy a kde si ju budete vychutnávať? Stačí už len kliknúť a objednať.

POMÁHAME PESTOVATEĽOM KÁVY AJ VĎAKA CASCARE

Šesť kilogramov čerešní sa zmení na približne na 1 kilogram zelených kávovníkových zŕn. To znamená, že farmári až donedávna vyhadzovali 5 kilogramov potraviny. Zbierať čerstvé čerešne umožňuje vytvárať rôzne produkty. Pyré, sirupy a dokonca destilovať kávové liehoviny pomáhajú farmárom dostať sa k oveľa udržateľnejšiemu životu, pretože nemusia nič navyše sadiť, stačí ak využijú potenciál celej rastliny a zozbierajú všetko čo príroda ponúka. 

Využívanie vedľajších kávových produktov môže vyriešiť niekoľko problémov pestovateľov kávy. Môžu ponúkať prácu na dlhšie obdobia a v rôznych obdobiach roka, takže v ideálnom prípade môžu byť pracovníci zamestnaní na farme po celý rok.

Zdravá, chutná a schválená cascara slovenskými inštitúciami už v predaji aj na www.coffeeveronia.sk

Ilustračné fotografie – Ali Rowe