Vaječný likér poznáme snáď všetci. Je to “stará klasika”, ktorá sprevádza mnoho rodinných stretnutí. Tento nápoj sme však obohatili o kávu, ktorá jej dodá tú pravú silu a chuť. Vaječný likér bol používaný už v stredoveku a vo Francúzsku ho nazývali lait de poule (kuracie mlieko). Poďme si však pripraviť kávový likér.
Väčšinou tento nápoj konzumujeme studený, avšak vynikajúco chutí aj zohriaty. Napríklad Alžírska káva sa pripravuje so zohriatym vaječným likérom, kávou a šľahačkou. Okrem Alžírskej kávy poznáme aj nápoj s názvom Bombardino, ktorý sa takisto pripravuje so zohriatym likérom, kávou a s brandy.
Vaječný likér najčastejšie popíjame v období Vianoc, ale určite ho nikto z nás neodmietne ani v týchto jarných mesiacoch.
Ingrediencie:
- 200 ml smotany na varenie
- 0,5 l alkoholu (0,3 l vodky + 0,2 l rumu)
- 1 Salko
- 3 balíčky vanilkového cukru
- 5 vaječných žĺtok
- 5-krát silné espresso (cca 150 ml, čím viac, tým lepšia a silnejšia chuť)
Postup:
Krok 1.
Do hrnca si pridáme polovičku smotany na varenie, pridáme vanilkový cukor a kávu. Dáme variť na mierny oheň a keď nám to začne vrieť, pridáme Salko. Zmes varíme približne
Krok 2.
Oddelíme si žĺtka od bielkov a následne žĺtka zmiešame s druhou polovičkou smotany a rozšľaháme. Za stáleho miešania pomaličky prilievame uvarenú zmes (treba pomaličky prilievať a miešať, aby sa nám vajíčka neuvarili a zmes sa potom nezrazila).
Krok 3.
Všetko vrátime späť do hrnca a približne 10 min povaríme, mali by sme vidieť zhusťovanie zmesi.
Krok 4.
Na koniec v čistej nádobe zmiešame uvarenú zmes a alkohol (ak by sme nechceli likér tak silný, dá sa ubrať troška alkoholu, ale pre zachovanie živosti Báječnáku neodporúčam dať menej ako 0,4 l alkoholu). Likér môžeme rovno dať do čistých fliaš a nechať vychladnúť. Najlepšie vychladnutý je po 12-24 hod.
Na zdravie ! Vychutnajte si ten váš Kávový likér.
Recept: Jozef Vivodík
Viac informácií o Jožkovi a jeho úspechoch v relácii Moja mama varí lepšie ako tvoja nájdete na stránkach Nového času.
© fotografie: 5PH by Shutterstock, Coffee Veronia, Jozef Vivodík.