Mokka kanvica prevonia vašu domácnosť rýchlo a bez námahy

Mokka kanvica prevonia vašu domácnosť rýchlo a bez námahy

Už celé desaťročia prináša kanvica MOKKA do vášho domova vkus Talianska. Množstvo farebných variácii, tvarov a materiálov poskytuje široké spektrum možností hrania sa, experimentovania a bádania za tou najchutnejšou šálkou kávy.

Začiatkom 30tich rokov bol hliník najviac uprednostňovaný a používaný materiál. Medzi jeho hlavné výhody patrilo bezpochyby nehrdzavenie a vynikajúca vodivosť tepla. Tento materiál neobišiel ani pomocníkov na prípravu kávy. V roku 1933 vyrobil svoje prvé zariadenie na prípravu espressa z hliníka talian Alfonso Bialetti. 

Najznámejšia MOKKA kanvica má osemuholníkový tvar. Trh však v súčasnosti ponúka široký sortiment rôznych modelov, farieb či materiálov. Okrem klasických osemuholníkových tvarov nájdeme dnes Mokka kanvice guľaté, priesvitné, oválne dokonca keramické či z ocele, pripomínajúce skôr rýchlovarné kanvice.  Dizajn ,,ide s dobou“ avšak funkcia musí zostať zachovaná. 

Stavba ,,tela“ 

  • Spodná časť kanvice je odnímateľná. Na boku spodnej časti sa nachádza ventil, ktorý nám okrem iného slúži aj ako ryska na vodu.
  • Stredná časť je najdôležitejšia. Stredná časť je kruhové sito, ktoré je určené na dávku Vašej kávy. Hrúbka mletia je veľmi podobná tej na espresso, a teda polohrubej múke. 
  • Vrchná časť obsahuje piest, pomocou ktorého vyteká výsledná káva.  Vrchnú časť priskrutkovávame na spodnú časť, v ktorej je vložené kruhové sito. 

Jednoduchá príprava 

  • Do spodnej časti nalejeme vodu po začiatok ventila (ventil musí byť nad hladinou) a vložíme kruhové sito
  • Do kruhové sita nasypeme pomleté kávovníkové zrná (hrúbka polohrubej múky) podľa celkového objemu Mokka kanvice (7g až 9g na 100ml)
  • Pomleté kávovníkové zrná mierne utlačíme
  • Zaskrutkujeme vrchnú časť a položíme na zdroj tepla
  • Káva začína vytekať vo vrchnej časti a po pár sekundách začína farba kávy blednúť, kanvicu odstavíme od zdroja tepla
  • Priemerný čas prípravy kávy je od 5 do 10minút v závislosti od objemu

(tak dlho trvá, kým začne káva vytekať vo vrchnej časti)

  • Priemerný čas samotnej extrakcie sa pohybuje od 1 po 2 minúty

(tak dlho trvá samotné vytekanie kávy)

Voda studená alebo teplá

Aj to je jedná z otázok, s ktorou sa pri tejto príprave stretávame veľmi často. Do spodnej časti pridávame zväčša vodu studenú, ak však chcete urýchliť celý proces varenia môže sa pridať aj vlažná, prípadne teplá voda. Urýchlenie procesu však nemusí zaručiť vytúžený výsledný efekt spojený s jemnou chuťou kávy. Pri urýchlení procesu môže rýchlejšie dôjsť k prepáleniu čím káva získava neželanú horkú, spálenú chuť. 

Hrúbka mletia ako na Espresso alebo hrubšie

V sérii otázok pri tejto príprave pokračujeme, konkrétne tou najviac kladenou otázkou. Hrúbka mletia na prípravu kávy v Mokka kanvici by mala byť niečo medzi polohrubou múkou (na Espresso) a soľou. Najdôležitejším krokom je pomletie si kávovníkových zŕn čerstvo pred prípravou, nakoľko iba tak vám káva ponúkne to široké spektrum aromatických a chuťových látok. Či už si kávu zomeliete na Espresso alebo hrubšie dôležité je prispôsobiť aj celkovú ,,gramáž“. 

Utlačiť alebo neutlačiť

Tampovanie, a teda utláčanie je potrebné najmä pri príprave kávových nápojov cez profesionálne pákové stroje. Dôvodom utlačenia je konzistentná, a teda rovnomerná extrakcia, vylúhovanie všetkých potrebných látok. To samé platí aj pri Mokka kanvici. Tým, že sa používa podobné, prípadne rovnaké mletie ako na Espresso je taktiež potrebné kávu rovnomerne utlačiť do kruhové sita. Dosiahneme tak plnšiu chuť kávy. Slabé, prípadne žiadne utlačenie kávy môže spôsobiť ,,planú“ až vodovú chuť kávy. 

Káva vyteká, čo ďalej

Sériu otázok uzatvára posledná fáza prípravy. Káva začína vytekať a mnohí z nás nechajú pretiecť celú vodu nad zdrojom tepla, až kým káva neprestane tiecť. Výsledok? Horká, prepálená chuť kávy. Chyba nie je v káve. Káva zhorela dôsledkom zdroja tepla. Pre čistú, neprepálenú chuť kávy je potrebné kanvicu odstaviť od zdroja tepla ihneď ako vytekajúca káva stráca na farbe. Priemerný čas extrakcie (pretekania) je cca 1 až 2 minúty. Po odstavení káva neustále preteká, vďaka nahromadenému tlaku, avšak neprepaľuje sa. 

,,Gramáž“

Všetko závisí od celkového objemu vašej kanvice. Všetky typy objemov majú presne prispôsobené sitá tak, aby ste doňho nedali viac kávy ako je potrebné. Ideálnou hmotnosťou je 7 g na 100ml pri mletí na Espresso. Ak však máme zrná zomleté na hrubšie je vhodné použiť 8 až 9g na 100ml. Všetko vám ukáže výsledná chuť.

Tip

Tak ako každá príprava kávy aj Mokka kanvica má svoje výhody a nevýhody. Dôležité je aby vás príprava kávy bavila a prinútila ,,utiecť“ z reality do vlastného sveta. Ak je vaša káva príliš vodová a nevýrazná použite jemnejšie mletie alebo viac gramov kávy. Ak je naopak káva príliš horká a ,,silná“ odoberte s hmotnosti alebo použite hrubšie mletie.

Káva z Mokka kanvice sa považuje za domácu náhradu espressa. Pri správnej príprave sa vďaka silnému tlaku zachová aj časť krémy podobná kréme espressa. Pri príprave aj degustácii kávy z Mokka kanvice sa budete cítiť ako na dovolenke v Taliansku. Káva je špecifická svojím plným telom a nezameniteľnou arómou, ktorá Vám rozvonia celý domov.