ĽADOVÁ KÁVA, AKO JU EŠTE NEPOZNÁTE
Mnoho kávičkárov počas letných dní pije svoju kávu v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách, kedy sú teploty ovzdušia znesiteľnejšie a teplú kávu si môžu viac vychutnať. Chýba vám však chuť kávy po dobrom obede či úspešne vykonanej práci? V článku vám prezradíme, že ak v ponuke vašej obľúbenej kaviarne nenájdete pojem “ľadová káva”, nemusíte zúfať – káva v studenom podaní sa môže skrývať i pod inými názvami, ktoré si nižšie predstavíme.
Káva musí byť sudená, ale…
Dôležitou súčasťou studených kávových nápojov alebo ľudovo nazývaných ľadových káv je samozrejme káva. Tú však väčšina z nás pozná v teplom prevedení a v niektorých prevádzkach ju v pôvodnej teplote pridávajú do nápoja, čo môže spôsobiť oteplenie nápoja i jeho zrazenie. Pri pomalom ochladení kávy dochádza k postupnému uvoľňovaniu trieslovín, ktoré uvoľňujú horkejšie a nepríjemné tóny danej kávy, čo negatívne ovplyvňuje chuť nášho drinku.
Ak si chceme kávu v našom drinku naozaj vychutnať, je potrebné ju šokovo schladiť. Prekvapkávaním kávy cez ľad sa káva šokovo schladí, vďaka čomu sa triesloviny v káve rozštiepia a nepríjemná horkosť zanikne. Káva si zachová svoje pôvodné aromatické i chuťové vlastnosti, ktoré nás osviežia aj v letných horúcich dňoch.
AKO ZVOLIŤ KÁVU PODĽA TYPU DRINKU?
Vo všeobecnosti platí, že chute kávy sa dopĺňajú chuťami ingrediencií a opačne. Ak máme svieže citrusové drinky s citrónovou alebo pomarančovou šťavou, ideálnou voľbou sú svieže africké kávy, prípadne kávy spracované africkým spôsobom, v ktorých vyniknú práve citrusové tóny. Kávové drinky, v ktorých je mlieko, cukor, prípadne zmrzlina, je vhodné kombinovať s kávami s horkejším, čokoládovejším nádychom, ktoré dodajú drinku typický nádych sladkého dezertu. Ovocné tóny kávy dopĺňa i ovocná zmrzlina.
NAJOBĽÚBENEJŠIE KÁVOVÉ OSVIEŽENIE S NAŠIMI FARMÁRMI
V Coffee Veronia spolupracujeme so svetovými farmármi priamo, prečítať si o tom môžete v jednom z našich predchádzajúcich článkov. Aj vďaka nim sme pre vás pripravili 7 receptov, ako si ľadovú kávu pripraviť. Čo však ako ľudia, ktorí kávou žijú, musíme dodať, je fakt, že pojmom “ľadová káva” by sme nemali označovať všetky kávy, ktoré sú pripravené na studeno, i keď je toto označenie takto ľudovo zaužívané.
V našom článku sa ďalej dozviete presné rozdiely medzi studenými kávovými nápojmi, ich správne názvy a budete zase raz vzdelanejším milovníkom kávy, kávičky si bez problémov pripravíte a kávový lístok v obľúbenej kaviarni bude pre vás zrozumiteľnejší.
ĽADOVÁ KÁVA
- Do šejkra pridáme pár kociek ľadu a mlieko.
- Espresso šokovo schladíme a prelejeme ho k ostatným ingredienciám.
- Všetko spolu premiešame. Pre väčšiu intenzitu chuti môžeme pridať aj espresso doppio (dvojité espresso).
Ak máte radi sladšiu verziu ľadovej kávy, môžete pred premiešaním pridať cukor. Po svete nájdeme rôzne recepty, ten najčastejší je so zmrzlinou a šľahačkou. V tomto prípade sa však už cukor vynecháva, pretože jeho funkciu dokonale zvládne zmrzlina, ktorá je v nápoji ponorená. Vanilková zmrzlina a intenzívna káva s nádychom vanilky, karamelu a zeleného jablka premenia obyčajnú ľadovú kávu na osviežujúci zážitok.
ĽADOVÉ CAPPUCCINO
Základom je okrem šokovo schladeného espressa ľadové mlieko s mikropenou. Mlieko nestačí dať do chladničky. Je potrebné dosiahnuť konzistenciu mlieka ako pri speňovaní.
- Mlieko zmiešame s cukrom, ktorý podporuje tvorbu peny.
- Pridáme drvený ľad a vymixujeme ponorným mixérom.
- Vznikne nám ľadová mliečna pena, ktorú podobne ako pri klasickom cappuccine nalejeme do espressa. Vďaka správnej konzistencii mlieka je v ľadovom cappuccine možné vytvárať latte art.
Ak chceme konzistenciu mlieka redšiu, mlieko speníme klasickým spôsobom na tryske a následne vyšejkrujeme s ľadom. Chuť klasického cappuccina pozná asi každý z nás, ale čo takto osviežujúce ľadové cappuccino s nádychom čerešní, malín a vína?
AFFOGATO
Nápoj vznikol v Taliansku a znamená ,,utopený“. Kopček zmrzliny, najčastejšie vanilkovej, je utopený v espresse. Espresso nemusíme predtým šokovo schladiť, pretože je naliate priamo na zmrzlinu, a tým je zachovaný spôsob šokového schladenia. Ovocné tóny kávy dopĺňa i ovocná zmrzlina. Čo takto espresso z Burundi a citrónová zmrzlina?
Odporúčame kávu: BRAZIL BOUTIQUE BURUNDI
CAFÉ SHAKERATO
Pôvodne taktiež pochádza z Talianska.
- Do šejkra pridáme kocky ľadu.
- Pridáme espresso, ktoré sa nám šokovo schladí a poprášime práškovým cukrom. (Na osvieženie pridávame pred vymiešaním šťavu, napríklad citrónovú alebo pomarančovú.)
- Vyšejkrujeme. Vznikne nám ľadové espresso s bohatou penou.
- Najčastejšie servírujeme v pohári na martini.
Prirodzené chute broskýň, melónu či červeného grepu môžete v nápoji docieliť špeciálne spracovanou kávou.
Odporúčame kávu: BRAZIL BOUTIQUE DOUBLE FERMENTATION
ESPRESSO TONIC
Jeden z najobľúbenejších drinkov medzi kávičkármi.
- Do 2/3 vychladeného pohára nalejeme tonic.
- Espresso šokovo schladíme a opatrne prelejeme na tonic.
- Na osvieženie môžete do tonicu pridať citrónovú či pomarančovú šťavu.
V alko verzii si ho môžete vychutnať aj s ginom. Máte radi chuť alkoholu, no nechcete nafúkať? Káva s prirodzenou chuťou portského vína, jazmínu a citrusových plodov vám doplní espresso tonic o nádych alkoholu.
Odporúčame kávu: MEXICO IGLESIA MARAGOGYPE
CAFÉ GRANITÉ
Špeciálny ľadový dezert z Francúzka.
- Espresso zmiešame s cukrom.
- Nápoj vložíme do nádoby a uložíme ho do mrazničky. Po nejakom čase “kávovú zmrzlinu” vyberieme a pomiešame tak, aby vznikla kávová drť.
- Vyberieme naberačkou na zmrzlinu a podávame so šľahačkou.
Café Granité je dezert, ktorý bude presne chutiť tak, ako vaša káva, takže ak chcete zamrznutú chuť čokolády, neprehliadnite brazílske kávy od Bean´s Friends.
Odporúčame kávu: BRAZIL SIGNATURE ESPRESSO
COLD BREW – ORIGINÁL ,,KÁVA NA STUDENO“
Káva Cold brew je pripravovaná pri nízkej teplote, pričom je rozhodujúci čas lúhovania. Káva je zvyčajne menej kyslá, s jemnými, sviežimi chuťami a hlavne dlho trvajúcim kofeínovým účinkom.
Cold brew sa pripravuje 16 až 24 hodín. Výhodou je opätovné využitie takto pripravenej kávy, ktorú môžete mať v chladničke aj niekoľko dní. Dodatočné osvieženie vám poskytne chuť lesného ovocia spojeného s citrusovými plodmi. Ako to docieliť? Stačí si vybrať tú správnu kávu.
Odporúčame kávu: BRAZIL BOUTIQUE COLD SOUL
- Čerstvo si pomelieme kávovníkové zrná na konzistenciu hrubšiu ako kryštálový cukor.
- Odvážime si pomleté kávovníkové zrná a nasypeme do french pressu. (Podľa celosvetových štandardov platí pri príprave káv za studena hmotnosť 10 gramov na 100 mililitrov.)
- Zalejeme vodou, NIE HORÚCOU, a nasadíme vrchnú časť french pressu. (Zalievame krúživým pohybom na 2- až 3-krát s pársekundovými prestávkami. Nakoniec je vhodné jemne premiešať.)
- Odložíme do chladničky a necháme lúhovať približne 12 až 24 hodín.
Po dolúhovaní zatlačíme filtračné sito. Ak sa vám káva príliš rozvíri alebo sa vám zdá zakalená, použite filtračný papier a kávu prefiltrujte – napríklad pomocou Chemexu alebo V60 drippera.
Teraz už viete, že nie je ľadová káva ako ľadová káva. Tak šup-šup. Miešajte, experimentujte s chuťami a robte zákazníkov i svojich blízkych šťastnejšími kvalitnou kávou i ľadovým kávovým osviežením. Horúce leto je tu. Buďte naň pripravení.
A ak by ste náhodou mali chuť i na perfektnú horúcu kávičku ako z kaviarne pripravenú doma, môžete si prečítať, ako na to, v našom ďalšom článku: ako na to v našom ďalšom článku: Káva ako z dobrej kaviarne
Autor článku: Nikoleta Šalmíková