Women in Coffee − Sila žien v kávovom priemysle

Women in Coffee − Sila žien v kávovom priemysle

Jedným z dôkazov, že káva spája ľudí, je aj súdržnosť farmárov po celom svete. Príkladom sú jednotlivé programy spoločnosti Capricornio Coffees v Brazílii, ktoré pomáhajú stovkám fariem prostredníctvom edukácie a inovácie, no najmä vďaka týmto programom môžu žiť farmári a ich zamestnanci plnohodnotným životom. Jedným z takýchto programov je aj „Women in Coffee”, v ktorom sa ukazuje sila žien v kávovom priemysle.

SILA ŽIEN V KÁVOVOM PRIEMYSLE

Hlavnou myšlienkou projektu Women in Coffee” je posilnenie postavenia žien v Brazílii a taktiež v medzinárodnej kávovej komunite. Program pomáha ženám s presadením sa v podnikaní a tiež s uplatnením sa vo svete kávy od jej pestovania až po šálku. Silným emocionálnym zážitkom sú však samotné príbehy žien – farmárok. Tieto ženy sa zoskupujú a pomáhajú si pri pestovaní, zberoch a spracovaní úrody.

Naša cesta do Brazílie (Zdroj: Coffee Veronia)

Neustále sa snažíme zvyšovať našu odbornosť a zároveň rozširovať našu kávovú rodinu. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo opäť spoznať skvelých ľudí, ktorí pestovanie kávy berú ako poslanie. Svojou pokorou a dlhoročnými skúsenosťami sú ozajstnými osobnosťami svetovej kávovej scény. Dovoľte nám predstaviť Vám nových členov našej rodiny.

Flavia Saldanha Rodriguez

Farmárka Flavia z Brazílie
Flavia Saldanha Rodriguez (Zdroj: Coffee Veronia)

Spolu so svojím manželom Lusiom Saldanha Rodriguezom vlastní farmu Fazenda California nachádzajúcu sa v meste Jacarezinho v brazílskom štáte Parana. Začiatky farmy boli veľmi náročné, nakoľko plantáž bola v zúboženom stave bez náznaku života. Okrem toho jediný, kto v tom čase rozumel káve, bol Luizov starý otec, ktorý tragicky zahynul. Mladý pár zostal na všetko sám.

Vďaka ich láske ku káve a zodpovednosti voči zamestnancom farmy sa im podarilo plantáž rýchlo postaviť na nohy a v súčasnosti patrí medzí najväčšie v rámci štátu Parana.

Káva od Flavie: BRAZIL ESTATE CALIFORNIA

Carolina Tiney Atalla

Farmárka Carolina z Brazílie
Carolina Tiney Atalla (Zdroj: Coffee Veronia)

So svojou mamou vlastní farmu Fazenda Bananal, ktorá sa nachádza v brazílskom štáte Sao Paulo, v regióne Sorocabana. Je štvrtou generáciou rodu Atalla, ktorá káve zasvätila celý svoj život. Dôkazom toho je aj múzeum ich rodiny plné starého náčinia, hračiek, fotiek a ďalších spomienkových predmetov.

Farma má iba 9 zamestnancov, no na prvý pohľad vyzerá, ako keby sa o každý centimeter budovy staral jeden človek. Útulné, čisté a zladené prostredie dýchalo typickou históriou Brazílie. Zaujímavosťou je, že kávovníky sú na plantáži zoradené od najmladších po najstaršie.

Káva od Caroliny: BRAZIL ESTATE OBATA

Maria Helena Dumont Adams

Farmárka Mária z Brazílie
Maria Helena Dumont Adams (Zdroj: Coffee Veronia)

Farma Fazenda Morada da Prata nachádzajúca sa v brazílskom štáte Sao Paulo, v regióne Alta Mogiana má viac ako 140-ročnú tradíciu. Maria Helena je treťou generáciou, na ktorej je závislých viac ako 100 zamestnancov. V čase zberov počet zamestnancov narastá až na 500. Farmu vedie spolu so svojím synom.

V minulosti patrila medzi najmodernejšie farmy v rámci celej oblasti a vypestovalo sa na nej už viac ako 5 miliónov kávovníkov. V 80-tych rokoch krajina zažila vážnu ekonomickú krízu a farma Morada da Prata sa venovala výlučne pestovaniu cukrovej trstiny a chovu dobytka. Až v roku 2011 sa farma začala znova venovať káve, pričom sa snažili o zlepšenie kvality, rešpekt a integráciu s prírodou. Okrem pestovania kávy sa na plantážach pestuje aj kukurica či sója.

Káva od Márie: BRAZIL ESTATE CATUAI

Eloir I. Nogueira de Souza

Farmárka Eloir z Brazílie
Eloir I. Nogueira de Souza (Zdroj: Coffee Veronia)

Brazílsky štát Parana sa nachádza v regióne Norte Pioneiro a je domovom farmy Sítio São Luiz. Eloir bola prvou farmárkou, ktorej káva vyhrala súťaž kvality v meste Parana. Táto skutočnosť, že sa podarilo prvý krát dopestovať vysokú kvalitu kávy žene, primäla aj ostatné farmárky k odvahe a inováciám na svojich farmách.

Počet členiek projektu ,,Women in Coffee” sa z pôvodných 15 razom navýšil na 24. Ich kvalitnú prácu a snahu o neustále zlepšovanie sa ocenili aj odberatelia, pretože pridaná hodnota týchto kávovníkových zŕn, ktoré dnes produkujú tieto ženy, je omnoho vyššia.

„Na začiatku sme nevedeli nič o kvalite kávy. Neskôr sme začali s ručným zberom kávovníkových čerešní a očakávame, že predáme našu úrodu za lepšie ceny. Výsledky dosiahnuté v tomto roku určia smer a povedú naše kroky pre ďalšiu sezónu.” Eloir I. Souza

Káva od Eloir: BRAZIL MICROLOT SITIO SÃO LUIZ

© fotografie: Women in Coffee (Zdroj: Capricornio Coffees)